ROK 2009

ROKEM "50" VÝROČÍ ZALOŽENÍ SVAZU

ZAHRÁDKÁŘŮ LOUKY       1959 - 2009

 

                                           pozdrav z vinného sklepa od Břeských ze Strážnice

Vánoční pozdrav
 z
 vinného sklepa
 u
 Břeských ze Strážnice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.prosince

 OSLAVY MIKULÁŠE

fotky z akce

 

         S blížícími se Vánočními svátky přišel dětmi očekávaný den - Mikuláš.Jako každý rok tak i letos ČZS Louky připravil pro všechny děti Louk Mikulášskou nadílku.

V sobotu dne 4.12.2009 v téměř zaplněném sále restaurace Zátiší děti nedočkavě očekávaly příchod Mikuláše.

Předseda Zahrádkářů p.Muryc K. přivítal všechny rodiče,děti i ostatní přítomné občany a předal slovo p.Balvínové A. ,která svou znalostí s práci s dětmi přivítala přítomné děti a navedla je na sborové přivolání Mikuláše.Po opakovaném zavolání vstoupil Mikuláš se svým doprovodem tří andělů a tří malých čertíků do sálu.

Nastal čas pro rozdávání dárků.Děti byly postupně volány a při převzetí dárku přednesly básničku nebo písničku.Těm nejmenším toto bylo odpuštěno.děti s Mikulášem,čertem a anděly

Dárky pro své děti a vnuky dodali rodiče,babičky,dědové.

Poté byly opět všechny děti vyzvány k nástupu.Byly jim rozdány balíčky které dodal ČS Zahrádkářů Louky.

Mikulášské nadílky bylo přítomno 36 dětí.Pro starší návštěvníky bylo připraveno malé občerstvení.

Složení Mikulášské skupiny bylo následující.

Mikuláš :sl.Zwiasová Markéta

1.anděl : Dohnalová Natálka

2.anděl :  Murycová Anička

3.anděl : Moravčíková Maruška

 

1.čertík : Brezina Kuba

2.čertík : Moravčík Tomáš

3.čertík : Moravčík Dominik

Organizátoři Mikulášské akce děkují celé Mikulášské skupině za vystoupení na této zdařilé akci.

 

říjen 2009

BESEDA Z CESTY NA - MONT EVEREST

 

     p.Wiesław Chrząszcz,jako bývalý občan Louk,i když krátkou dobu,mněl v oblibě horolezectví - výstupy na vrcholy a štíty velehor.

Jeho poslední taková výprava se uskutečnila v květnu 2009,do Himalájských velehor s cílem výstupu na nejvyšší horu světa Mont Everest s výškou 8850m v oblasti Tibetu.

Nikdo netušil,že tato jeho výprava bude poslední cestou a poslední horolezeckou aktivitou.

p.Chrząszcz W. nečekaně dne 18.5.2009 při nočním odpočinku v 19°° hod.Nepálského času ve výšce 8000m zemřel.

Na základě této události předseda zahrádkářů Louky p.Muryc K. ve spolupráci s dalšími organizátory připravili pro občany Louk besedu a setkání s přímým účastníkem této výpravy p.Pěgřímkem Milanem z Těrlicka,který byl v bezprostřední blízkosti úmrtí p.Chrząszcze.

Zahájení a přivítání účastníků tohoto setkání a zvlášť p.Pěgřimka provedl předseda zahrádkářů p.Muryc K.

Úvodem jsme společně uctili památku minutou ticha za zesnulého p.Chrząszcze.

         Za pomocí projektoru a digitálních snímků byla ukázka z cesty od odletu z Vídně až do oblasti Tibetu na výchozí základnu horského masivu Himalájí.

Že tato přeprava nebyla jednoduchá bylo vidět z jednotlivých ukázek,zvlášť při kontrolách na přechodu hranic.Z fotozáběrů bylo vidět tamní život obyvatel jak ve městech,tak v chudých oblastech.Život obyvatel je zcela odlišný od našich podmínek a těžko by se náš člověk přizpůsoboval jejich podmínkám života.Průměrný věk obyvatel v Nepálu je 45let.

Jednotlivé horolezecké výpravy dávají možnost výdělků nosičům do horských oblastí,kde nosiči nesou na zádech zátěž až 150kg.K nošení jsou využívány i děti kolem 15let,které nesou zátěž 25kg.

Jednotlivé ukázky byly doprovázeny s podrobným výkladem od výstupu mezi jednotlivými základnami až po úpatí Mont Everestu.Na jednotlivých základnách ve stanech trávili noční odpočinek,stravování a přizpůsobování se klimatu a velkým změnám teplot mezi dnem a nocí.Za slunečného počasí dosahuje denní teplota až +40°C(musí si chránit obličej proti spálení).Noční odpočinek,který je ve stanech kde jsou chráněni před větrem a mrazem ale i přesto tam dosahuje teplota -15 až -20°C.

         Závěrem:Při pokusech o výstup na nejvyšší horu světa už zahynulo na 300 lidí.Na této horské základně je kamenný pomník,kde jsou uvedena jména zesnulých včetně země odkud pocházeli.K těmto jménům bude připsáno i jméno Wiesław Chrząszcz 2009 ČR.Tam zůstane pro věčnou památku.

Tato mimořádná tříhodinová velmi poutavá akce pro občany Louk se konala ve zcela zaplněném sále kulturního střediska Louky dne 23.10.2009 za překvapivé účasti 67 návštěvníků.Pro zájemce byla připravená možnost zakoupení malého občerstvení.

Závěrem předseda p.Muryc K. poděkoval p Pěgřimkovi za zajímavou ukázku z výpravy na Himalájské velehory.

Poděkování patří také všem přítomným za účast a jejich pozornost.

 

 

září 2009

SETKÁNÍ SENIORŮ

          S přicházejícími podzimními večery se dne 23.9.2009 uskutečnilo již 6.setkání seniorů a to v sále restaurace Zátiší za účasti 31. přítomných.

Úvodem přítomné přivítal předseda zahrádkářů p.Muryc K.,který nás seznámil s programem dnešního setkání.

Mimo jiné jménem přítomných a členů zahrádkářů poblahopřál k významnému jubileu 80.let přítomné p.Oplolkové a nepřítomné p.Siudové Ireně.Předal jim kytice s přáním pevného zdraví.Přání bylo doprovázeno zpěvem písně "Sto lat niech żyje nam".

          Jako první byla prostřednictvím DVD uvedena ukázka z nedávného setkání Loučanů.

dale uvedena ukázka ze zájezdu v PLR "Koniaków - Bukovec" s možností odkoupení uvedených DVD.

Obě ukázky byly natočené členem zahrádkářů p.Iwaszkem B. a jsou hodnocené jako velmi zdařilé.

Poté následovaly lidovky z harmonikou a závěrem z programu "Eva a Vašek".

Během večera bylo návštěvníkům podáno malé občerstvení,při kterém probíhala vzájemná beseda.

Závěrem předseda p.Muryc K. poděkoval přítomným za jejich účast.

Přáním přítomných bylo v obdobných akcích pokračovat.

 

 

září 2009

VÝSTAVA OVOCE-ZELENINY-KVĚTIN

         Zahrádkáři Louk se rozhodli pokračovat v tradici výstavy výpěstků ovoce a zeleniny ze zahrádek našich občanů.

Výstava se konala dne 12.-13.9.2009 v klubovně zahrádkářů Louky.

jako každá taková akce se neobejde bez dobrovolných brigád a přípravy jak zahrady,tak prostor v klubovně a organizace výstavy.

Na výstavu ovoce a zeleniny bylo občany Louk předloženo 126 vzorků jablek,hrušek,papriky,švestky,ořechy,

broskví,kedluben,mrkve,petržele,

hroznového vína a dalších.

Pro ukázku byly rovněž dodány květiny,kytice,bylinky.

Pro zpestření výstavy byly zde vystaveny některé starožitnosti:měchový fotoaparát,poštovní váha na vážení dopisů,louskáč na ořechy,petrolejová lampa,pozlacená váza amfora.

          Účastníkům byla dána možnost zakoupení klobás na opékání na ohni a chutný guláš,který rychle mizel až do úplného vyprodání.

Vystavené vzorky ovoce a zeleniny byly očíslované a návštěvníci měli možnost vybrat 3 vzorky které se jim nejvíce líbí a tyto označit na přiložených lístečcích.

V závěru výstavy byly vzorky vyhodnoceny a vybrány 4 nejúspěšnější podle hodnocení návštěvníků:

1.p. S i u d a   Jan     (jablka) 15 hlasů

2.p.Siuda František   (mrkev) 13 hlasů

3.p.Muryc Karel     (papriky) 12 hlasů

4.p.Směták Boleslav (papriky) 9 hlasů

Vyhodnoceným Blahopřejeme.

Výstavy se zúčastnilo 66 podepsaných účastníků.akce byla hodnocena jako zajímavá a přitažlivá.

Zahrádkáři všem návštěvníkům děkují za přízeň a účast.

 

 

září 2009

ZÁJEZD PLR KONIAKÓW-BUKOVEC

 

      Zahrádkáři Louk ve spolupráci s organizací jednota-jedność dne 4.9.2009 vyjeli v plně obsazeném autobuse na jednodenní zájezd do cílové zastávky v PLR Koniaków,dále Bukovec v ČR.

Prvním zastavením byla v PLR návštěva "Muzea Koronki" s výstavou háčkovaných krajek z Koniakowa,které jsou známé po celém světě.V minulosti tyto výšivky putovaly i do království Polského.

Zde byli různé ubrusy,dámské halenky,čepce pro nevěsty,svatební oblečení,horalské kroje,doplňky,oblečení používané v minulosti i při různých slavnostech v současnosti.Zajímavou ukázkou byl soubor masek a maškarád používaných zejména skupinami koledníků i v současnosti.

K shlédnutí byly i horalské fujary "trombity" které sloužily v minulosti pastevcům ovcí k jejich vzájemnému dorozumívání určitými zvukovými signály.

Majitelkou muzea byl podán zajímavý výklad o historii,zvyklostech a životě zdejší minulých i současných obyvatel.

Po této zajímavé a poutavé prohlídce jsme odjeli na horskou srubovou chatu v Koniakowie,kde byla možnost občerstvení a široká nabídka jídel zdejší domácí kuchyně.

Tato dřevěnice byla zajímavá uvnitř řezbářským uměním,vyřezávanými dřevěnými sloupy,trámy povalu(stropu),dřevěné sošky,samorosty a další zajímavosti

Počasí nám moc nepřálo-zamračeno,mrholení.I přesto se někteří účastníci vydali na 500m vzdálenou vyvýšeninu za účelem shlédnutí širokého okolí.Za jeho jasného počasí jsou vidět Tatry.Po malém občerstvení,nabídnutém organizátory zájezdu,jsme odjeli zpět na území ČR do podhorské vesničky Bukovec.V restauraci "Kempaland" jsme včetně oběda zůstali celé zbývající odpoledne.Byla zde možnost pěkného posezení občerstvení a přátelské besedy.

          Pro zpestření odpolední části nám personál restaurace nabídl ukázku nového sportu(t.z.v. Nordic Walking).

Pomocí dvou hůlek se účastník vydává na pěší túru.Této akce se z našeho středu zúčastnilo 11 účastníků.Po krátké instruktáži a rozcvičce se s instruktorkou společně vydali na asi 3km dalekou túru .

Pro ostatní nám při příjemném posezení vyhrávala reprodukovaná hudba kterou zajistil předseda p.K.Muryc.

S blížícím se večerem,po podání na rožni opékaných ryb jsme se vraceli zpět do svých domovů

Zájezdu se zúčastnilo 46 osob.

         Krátce z historie a zajímavosti vesničky Bukovec(www.bukovec.cz).Obec Bukovec byla založena v r.1353 kdy před tím zde byla vojenská jednotka s úkolem bránit uherskou hranici.Obec byla známa důležitou obchodní cestou(jantarová cesta,měděná,solná stezka)už i v dobách starověkého Říma.Poloha obce byla v dobách minulých vhodná pro hraniční pašování,což bylo významným zdrojem příjmů místních obyvatel.

Z botanických zajímavostí stojí za zmínku chráněný strom "jilm drsný"(horský).Jedná se o největší jilm v ČR.Jeho stáří je odhadováno na 360 let,obvod kmene ve výšce 1.3m je 685cm,výška stromu je 38m.

Ze zvěře se zde vyskytují srnčí občas i jelení a černá,zajíc,liška.Okolní lesy občas navštíví  ze Slovenska medvěd,vlk,rys.

         Závěrem lze organizátorům poděkovat za uskutečnění zájezdu a tak shlédnutí krás Beskyd a získání informací o životě a historii tamního obyvatelstva.

 

červen 2009

SETKÁNÍ OBČANŮ LOUK

 

         9.ročníku "Setkání občanů Louk" předcházela velká příprava(úpravy zahrady,oprava lavic,pokosení trávy,zajištění a stavba prodejních stánků udírny,příprava elek.osvětlení,zajištění sporáků,zajištění občerstvení,rozdělení funkcí).

Veškeré práce byly provedeny brigádnicky hlavně členy ČZS - muži i ženy,zač všem patří veliký dík.

         Setkání se uskutečnilo 27.6.2009 ve 14:00hod. na zahradě ČZS.

Zahájení provedl předseda IOL p.Marian Drobisz.Přivítal všechny všechny přítomné,dnešní i bývalé občany Louk,kteří se sjeli z blízka i daleka(Karviná,Orlová,Havířov,Čes.Těšín

,Hrádek,Písek a.t.d.)

Zvlášť přivítal zástupce městského zastupitelstva Karviná p.Gajdče

         V průběhu odpoledne vystoupila ženská skupina "SOKOL DARKOV" s ukázkou prostých cvičení.

K dobré náladě přispěla hudební skupina p.Huniaře,ktrerá hrála hudební skladby pro mladé i pro starší.

Během příjemného posezení se přihnala mračna se silným lijákem.Návštěvníci se nenechali odradit a využili různé úkryty - prodejní stánky,plechový přístřešek,deštníky,rest.Zátiší.

Déšť způsobil značné rozmočení zahrady,zejména v blízkosti stánků a lavic.Blátivou část při vstupu do zahrady,vylepšili místní hasiči,kteří natáhli asi 10m dlouhý koberec.

Pro zábavu a soutěž byla k dispozici střelnice a kuželky.Organizace IOL připravila bohatou tombolu,která přilákala hodně zájemců.

Také občerstvení mělo velký úspěch.Jelita se zelím,guláš,uzená a grilovaná vepřová kýta,douzené klobásy,koláče,zákusky,pivo.

Svým stánkem s grilovanými specialitami a novinkou - pivem "SVIJANY"přispěla i zdejší rest. Zátiší.

Pro vytrvalý déšť musela být předčasně ukončená hudební produkce.Část hostů se přesunula pod přístřešek a pokračovala v zábavě při harmonice a kytaře(Drobisz,Galganek)ještě dlouho po půlnoci.

Devátého ročníku "Setkání občanů Louk" se i přes nepřízeň počasí zúčastnilo 250 návštěvníků,kteří akci označili za velmi zdařilou a úspěšnou.Kladně bylo hodnoceno bohaté občerstvení i organizace celé akce.Bylo vysloveno přání,aby se v této tradici pokračovalo.

         Výbor ČZS děkuje všem,kteří se dobrovolně a jakýmkoli způsobem podíleli na přípravě a průběhu této akce.

Poděkování patří také všem návštěvníkům,které neodradil ani déšť,ani bláto a vydrželi až do večerních hodin.

Zvláštní poděkování patří předsedovi p.Karlu Murycovi.Bez jeho organizačních schopností a jeho velké obětavosti by se tato akce uskutečňovala velmi těžce.

DĚKUJEME !!!

 

 

květen 2009

OSLAVY MÁJE

         S blížící se oslavou 1.máje a vítání jara bylo nutno připravit zahradu zahrádkářů.

Dne 30.4.2009 formou brigádnické činnosti členů zahrádkářů byla pokosena tráva v celém areálu zahrady,úprava a očištění lavic a příprava místa pro umístění májky.

O účasti dobrovolníků byl pořízen dokumentární foto snímek

         Dne 1.5.2009 v odpoledních hodinách zahrádkáři zahájili oslavy 1.máje a vítání jara.

První činností bylo zdobení májky barevnými pentlemi.O tuto činnost se postarali členové zahrádkářů.V další části za krásného slunečného počasí a pozorností přítomných byla vztyčena symbolická májka,která svou krásou v pozadí rozkvetlými jabloněmi,třešním vynikala jako princezna.

Májové odpoledne probíhalo při hudbě z magnetofonu a vzájemné besedě.K dispozici byla možnost občerstvení a opékání párků.

Májového odpoledne se zúčastnilo 24 návštěvníků.

 

 

květen 2009

SMAŽENÍ VAJEČINY

                  Smažení vaječiny patří u zahrádkářů k pravidelným akcím pro veřejnost.

         Za pěkného počasí se dne 23.5.2009 v zahradě zúčastnilo 27 občanů,kteří přišli ochutnat smaženou vaječnici vonící uzenou slaninou na čerstvém krajíci chleba.

Pro doplnění chutě byly k dispozici douzované klobásy s možností dalšího občerstvení.

Pro dobrou náladu nám hrála příjemná hudba z magnetofonu.

Při vzájemné besedě byl pobyt v zahradě až do večerních hodin ke spokojenosti všech návštěvníků.

 

 

duben 2009

SENIORSKÉ ODPOLEDNE

     Již po šesté a v letošním roce podruhé proběhla dne 29.4.2009 pro občany Louk oblíbená akce "Setkání seniorů"

     Tato kulturní setkání občanů seniorů připravili zahrádkáři Louk v sále restaurace Zátiší Louky za velmi uspokojivé účasti 32 osob.

     Po krátkém přivítání přítomných předsedou zahrádkářů p.Murycem K. a podání malého občerstvení, následoval hudební program na el.klávesových varhanech s lidovými písničkami za doprovodu zpěvu.

     K dobré pohodě nechyběl ani tanec ve kterém byly seniorky aktivnější.

     Seniorské odpoledne bylo hodnoceno jako velmi úspěšná akce.

 

     Zahrádkáři Louk se rovněž zúčastňují kulturních akcí i mimo obec Louky.

Jako poslední byla účast 12 členů svazu zahrádkářů Louky na koncertu "Májovák" k 100 výročí založení orchestru.Koncert se konal 25.4.2009 v kultruním domě Karviná.Měl velmi dobrou úroveň.

 

 

 

1.března  SOUTĚŽ "KYSANÉ ZELÍ"

            Zahrádkáři Louk v sále restaurace Zátiší připravili pro občany veřejnou soutěž o nejchutnější zelí.

Přítomné návštěvníky přivítal předseda zahrádkářů p.Muryc Karel

S podmínkami a postupem soutěže nás seznámila jednatelka p.Balvínová

Na připravené stoly bylo dodáno 31 soutěžních vzorků zelí.Návštěvníci měli za úkol vybrat podle chuti ,barvy a vůně 5 nejchutnějších vzorků a tyto obodovat 1 až  5  body

K zakousnutí byly jednohubky.Po ukončení ochutnávky byla soutěž dle udělených bodů vyhodnocena a vyhlášeni 3 vítězové soutěže.

Jednotlivé umístění

1.místo    -   p.Matoušek Jan

2.místo    -  p.Jurošek Jakub

3.místo   -  p.Siuda František

Vyhodnoceným byly předány věcné ceny.Účast občanů byla uspokojivá.

 

 

Duben 2009

       Výroční členská schůze zahrádkářů

        Letošní výroční členská schůze zahrádkářů Louky se konala dne 5.4.2009 v klubovně zahrádkářů,pro které je rok 2009 významným jubilejním rokem 50 výročí založení svazu zahrádkářů Louky

        Kořeny vzniku této zájmové organizace zahrádkářů v Loukách Založili Pánové Knop Karel a Král Rudolf v r.1959

        Důkazy o činnosti svazu jsou k nahlédnutí v kronikách v v naší klubovně.Kronika je vedena až do dnešní doby

        Výroční členskou schůzi zahájila jednatelka p.Balvínová A.,která přivítala všechny zúčastněné členy včetně hosta ing.Samka za Územní sdružení Karviná a seznámila nás s programem čl. schůze.

         Dalším bodem byla  zpráva předsedy ČZS Louky p.Muryce K.

         Zhodnocení činnosti za minulý rok a uskutečnění akcí jak pro členy zahrádkářů, tak pro děti a občany Louk.Zejména se jednalo o tyto akce i veřejnou soutěž o nejchutnější kysané zelí, soutěž o nejchutnější slivovici a kalvados,stavění Máje s vítáním jara,smažení "vaječiny",dětský den,zájezd do Beskyd na Hrčavu,4krát odpolední setkání seniorů s hudebním programem včetně malého občerstvení dále pro děti tradiční Mikuláš s rozdáváním dárků a poslední akci roku bylo společné posezení členů zahrádkářů včetně jejich partnerů u vánočního stromku.

         Mimo tyto akce byl formou brigád odpracován nesčetný počet hodin na úpravě klubovny(oprava a výměna podlahy),opravě zahradních lavic,pokosů trávy v zahradním parku a další drobné úpravy.

         Rovněž byla provedena návštěva dlouhodobě nemocných s předáním dárků a to u p. Siudy Vl., p.Wenglorze, p.Folwarcznego.

         Další částí předložené zprávy byl program činností a akcí na rok 2009, zvlášť organizování tradičního setkání Loučanů dne 27.6.2009

         p.Galiová předložila zprávu revizní komise o kontrole pokladní knihy,příjmy výdaje.

         Kniha je vedena dobře,nebyly zjištěny nedostatky.

 

         Následovala volba výborů pro následující období.Do výborů byli navrženi :

p.Muryc Karel

p.Balvínová Anna

p.Kolatek Alois

 

         Výbor byl zvolen jednohlasně

         Do revizní komise byli navrženi:

p.Murycová Anežka

p.Kajsturová Markéta

p.Šimková Emilie

Rovněž zvoleno jednohlasně

         Následovala diskuse:Předseda p.Muryc K. předložil návrh na ocenění nejstarších členů našeho svazu.Jedná se o členy:

p.Siuda Vl.

p.Folwarczny J.

Návrh byl schválen

         Za dlouhodobou obětavou činnost ve funkci předsedy ČZS Louky,za iniciativní organizování akcí pro zahrádkáře i občany Louk čl. schůze doporučuje a navrhuje p.Muryce Karla ČZS ÚS Karviná na ocenění.

         Za obětavou práci v naší organizaci převzali čestné uznání ÚS ČZS Karviná p.Balvínová A. ,  p.Muryc E. , p.Murycová A. , p.Galiová Jar. , p.Kajsturová M. Oceněným blahopřejeme.

         ČZS přijal novou členku p.Jeleňovou Helenu.Věříme že bude v našem svazu spokojena.

         Slovo si převzal host ing.Samek.Informoval nás o novém druhu hnojiva do zahrádek,včetně jeho nabídky a dodání.Podle informace o zájezdech na výstavy a problémech při jeho zajišťování zejména ve finanční oblasti.

         Zodpověděl na dotazy členů v oblasti pěstování ovoce - zeleniny.

 

         Výroční čl.schůze se zúčastnilo 20 členů a 1 host.

         Závěrem byl předložen návrh na usnesení.Usnesení bylo bez připomínek schváleno.Následovalo společné fotografování v zahrádkářské zahradě a volná beseda.

 

27.ledna  SENIOŘI

             Už po 4. a v letošním roce poprvé se dne 27.1.2009 sešli senioři na seniorské odpoledne do sálu restaurace Zátiší.Akci zorganizovali opět zahrádkáři Louky za účasti 32 seniorů.

Seznámení s programem,přivítání a zahájení provedl předseda p.Muryc Karel.Programem byla zajímavá videoukázka z vysvěcení kněze a jeho první mše svaté v dřevěném kostelíku ve vesničce Marklovicích.

Dále následovaly ukázky ze zájezdu zahrádkářů do Holčovic a Karlové studánky ze dne 19.4.1997,dále ukázka videozáznamu z úspěšného plesu zahrádkářů ze dne 1.2.1998 konaném v kulturním domě v Chotěbuzi.

Nechyběly ani lidové písně moravských kapel a zkrácený záznam slovenského vystoupení skupiny "SENZUS".

Během večera byly podávány chutné koláče a malé občerstvení.Návštěvníci při besedě zavzpomínali na doby minulé i současné.

seniorské odpoledne splnilo svůj účel trochou pobavení,zavzpomínání a setkání se svými známými.

p.Foltyn závěrem toto setkání ocenil a poděkoval za jeho uskutečnění.